AdBlue çalışma sistemini anlayabilmek için, onun kimyevi yapısını hakim olmak gerekmektedir.

AdBlue, SCR sistemi vasıtasıyla egzoz borusundan çıkan zararlı gazları zararsız hale getiren üre-su karışımı bir sıvıdır. AdBlue’nun bunu yapabilmesinde etkili olan faktör ise kendi kimyevi yapısıdır.

AdBlue, içeriğindeki üre yapısıyla yüksek sıcaklık altında amonyağa dönüşmektedir. Amonyak ise egzozdan çıkan zararlı gazları parçalayabilme özelliğine sahiptir.

Bu yapısıyla, motordan çıkan çok sıcak egzoz gazları üzerine püskürtülen AdBlue sıvısı, yüksek sıcaklık sayesinde amonağa dönüşmekte ve zararlı NOx gazlarını büyük ölçüde parçalamaktadır.  Parçalanan NOx gazları ise havaya zararsız nitrojen gazı ve su buharı olarak dağılmaktadır. Bu sayede araçların egzoz borusundan çıkan zararlı gazların havayı kirletme oranı en aza indirilmektedir.

AdBlue sisteminin bunu yapabilmesi ise SCR (Selective Catalytic Reduction) sistemi ile mümkün olmaktadır. AdBlue sıvısını motordan çakan egzoz gazlarına püskürten, yalnızca dizel yeni nesil araçlarda bulunan SCR sistemidir. SCR sistemi ile ilgili daha detaylı bilgi için SCR Sistemi Nedir makalemizi okuyabilirsiniz. AdBlue hakkına daha detaylı bilgi için ise AdBlue Nedir başlıklı makalemize göz gezdirebilirsiniz..